Zadanie 1.2. polega na zdobyciu wiedzy na temat tradycyjnych odmian drzew owocowych i ich zalet.

Zadanie składa się z dwóch części:

  1. Przeprowadzenia przez opiekuna(-kę) zespołu zajęć dotyczących znaczenia przywracania starych odmian drzew owocowych.
  2. Samodzielnego zdobywania wiedzy przez uczniów na temat tradycyjnych odmian drzew owocowych oraz uprawy sadu metodą naturalną.

1. Pierwszym krokiem w tym zadaniu jest przeprowadzenie przez opiekuna(-kę) zajęć wg załączonego scenariusza lekcji.

Scenariusze lekcji dla opiekuna zespołu.(klik)

Scenariusz dodatkowych zajęć.(klik)

Aby ułatwić Wam przystąpienie do projektu przygotowaliśmy dla Was kilka poradników, wyjaśniających jak krok po kroku założyć minisad i z powodzeniem go pielęgnować.

Zapoznanie się z treścią Poradnika „OD LAIKA DO EKOSADOWNIKA”.(klik)

Zapoznanie się z treścią „Miniporadnika”.(klik)

Pierwsza edycja projektu dotyczyła uprawy sadów jabłoniowych, które stanowią podstawę upraw sadowniczych w Polsce. W kolejnych edycjach były grusze, śliwy, czereśnie oraz wiśnie. W obecnej odsłonie konkursu sami zadecydujecie o wyborze gatunków drzew do utworzenia minisadu. Zachęcamy Was do zapoznania się z różnymi opisami tradycyjnych odmian drzew owocowych rekomendowanych do nasadzeń w ramach niniejszego projektu, ale również do szukania informacji na ich temat.

 „Miniporadniku” znajdują się przykładowe zestawy drzewek owocowych.(klik)

2. Drugim krokiem jest poszerzanie wiedzy przez spotkanie z praktykiem i zapoznanie się z dodatkowymi źródłami informacji.

Poznanie dobrych praktyk tj. zaproszenie do współpracy okolicznego sadownika prowadzącego sad metodą ekologiczną, który będzie wspierał zespół doświadczeniem. 

Aby zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie niezbędne jest doświadczenie oparte na umiejętności obserwacji i analizowaniu zjawisk. Warto znaleźć sojuszników w okolicy tj. doświadczonych sadowników, którzy od lat prowadzą gospodarstwo naturalnymi metodami. Na pewno chętnie doradzą grupie młodych zapaleńców, którzy chcą rozpocząć swoją pierwszą sadowniczą przygodę. Najlepiej byłoby znaleźć sadownika prowadzącego certyfikowany sad ekologiczny. Jeżeli nie ma takiej osoby w pobliżu, zwróćcie się do doświadczonych działkowców, którzy prowadzą swoje uprawy bez użycia chemii albo poszukajcie rolnika z certyfikatem ekologicznym, który ma również w swoim gospodarstwie drzewa owocowe. Niektóre metody naturalnego zwalczania szkodników są również rozpowszechnione w sadach wielkotowarowych np. wielu sadowników stosuje naturalne opaski z dobroczynkiem, który zwalcza przędziorki. Możecie więc nawiązać też kontakty z sadownikami produkującymi metodami przemysłowymi, a na pewno też uzyskacie dużo ciekawych informacji.

Zapoznanie się z innymi źródłami wiedzy na temat tradycyjnych odmian drzew owocowych oraz uprawy roślin metodą ekologiczną. 

Szukajcie informacji w książkach, Internecie, w pismach branżowych. Im więcej zdobędziecie wiedzy, tym łatwiej będzie Wam zajmować się swoimi drzewami.

Prowadzenie sadu jest zadaniem wymagającym wiedzy i doświadczenia, a w szczególności prowadzenie sadu metodą naturalną. Jest to metoda, która z założenia polega na utrzymywaniu środowiska w równowadze biologicznej.

Poszukajcie też ciekawostek o drzewach, aby móc zainteresować tym tematem innych.