POMOLOGICZNA MAPA POLSKI

Tworzenie Pomologicznej Mapy Polski ma na celu zlokalizowanie historycznych odmian drzew owocowych – jabłoni, grusz, śliw, czereśni i wiśni. Stanowią one cenne źródło genów roślin sadowniczych. Celem działania jest ich odnalezienie i rozmnożenie zanim znikną z mapy Polski. Jest to zadanie bardzo ważne i pilne, ponieważ stare drzewa tradycyjnych odmian drzew często stanowią ostatnią ostoję odmiany sprowadzonej w dawnych czasach w dane rejony.

Udział w tworzeniu Mapy Pomologicznej nie jest obowiązkowy, jest to zadanie dodatkowe i niepunktowane.

Zapraszamy do dodawania drzew: DODAJ DRZEWO

>>>Wskazówki do wypełnienia formularza inwentaryzacji drzew.

Projekt jest prowadzony we współpracy z ośrodkiem Polskiej Akademii Nauk w Powsinie, zajmującym się tematem starych odmian drzew sadowniczych w aspekcie tworzenia banku genów odmian historycznych.  

W ostatnich 50 latach wyginęło 80% populacji drzew starych odmian, które były naszym dziedzictwem narodowym i wiązały się z tradycją przygotowywania zdrowych i pożywnych potraw z owoców polskich ziem. 

W ramach projektu prowadzonego przez PAN tworzona jest mapa Polski zawierająca lokalizacje występowania drzew starych odmian. Uczestnicy projektu „Tradycyjny Sad” mogą się włączyć w tworzenie tej mapy przeprowadzając wywiad środowiskowy i wyszukując takie stare drzewa. Poszukiwania starych odmian drzew będą przeprowadzone w starych sadach, alejach i szpalerach drzew, przydrożnych siedliskach, parkach, na międzywałach. 

Pierwszym etapem inwentaryzacji drzew jest przeprowadzenie identyfikacji we własnym zakresie tj. zgłoszenie miejsca, wykonanie zdjęcia i opisu według przygotowanego formularza. Do formularza zgłoszenia dołączona jest interaktywna mapa. Każdy „obiekt” będzie nanoszony na mapę znajdującą się tutaj.

Trzeba pamiętać, że wraz z wiekiem wielkość i wybarwienie owoców może odbiegać od standardowego. Zmienić się może też pokrój drzewa w zależności od warunków środowiska. Inaczej wygląda drzewo rosnące na pustym polu, wystawione na działanie wiatru i Słońca, a inaczej drzewo posadzone w środowisku innych drzew, gdzie tworzy się specyficzny mikroklimat.

Wszystkie Wasze zgłoszenia zostaną zweryfikowane. 

PO CO NAM BANKI GENÓW?

Dobra odmiana drzewa owocowego jest wynikiem skrupulatnej pracy selekcjonowania materiału roślinnego trwającej dziesiątki lat. Nieudane prototypy były naturalnie niszczone przez Naturę pozostawiając miejsce osobnikom najlepiej dostosowanym do środowiska. Najlepsze „modele” wykształciły różnego rodzaju zabezpieczenia pod postacią genów odpowiedzialnych za przejawienie się określonych cech. Aby wiedza zawarta w materiale genetycznym nie zaginęła należy pobrać odpowiedni fragment jego tkanki i zaszczepić, aby odmiana się odrodziła i przetrwała następne lata. Nie znamy dokładnie mechanizmów dziedziczenia i musimy mieć zaufanie do mądrości natury, która dołożyła wszelkich starań, aby „wyprodukować” materiał o najwyższej jakości.