Zadanie 1.2. polega na zdobyciu wiedzy na temat tradycyjnych odmian drzew owocowych i ich zalet.

Zadanie składa się z dwóch części:

  1. Przeprowadzenia przez opiekunkę lub opiekuna zespołu zajęć dotyczących znaczenia przywracania starych odmian drzew owocowych.
  2. Samodzielnego zdobywania wiedzy przez uczennice i uczniów na temat tradycyjnych odmian drzew owocowych oraz uprawy sadu metodą naturalną.

1.2.1. Pierwszym krokiem w tym zadaniu jest przeprowadzenie przez opiekunkę lub opiekuna zajęć wg załączonego scenariusza lekcji.

Scenariusze lekcji (klik)

Scenariusz dodatkowych zajęć.(klik)

Jeśli Wasz Zespół brał udział w poprzednich edycjach i scenariusze były już wykorzystane, zachęcamy opiekunkę/opiekuna do powtórzenia najważniejszych informacji lub przeprowadzenia innej lekcji, która nawiązuje do tematu konkursu (np. o roli drzew, bioróżnorodności).

W ramach zdobywania wiedzy skorzystajcie z poradników, wyjaśniających jak krok po kroku założyć minisad i z powodzeniem go pielęgnować.

Poradnik „OD LAIKA DO EKOSADOWNIKA”(klik)

„Miniporadnik”(klik)

Pierwsza edycja projektu dotyczyła upraw jabłoni, które stanowią podstawę upraw sadowniczych w Polsce. W kolejnych edycjach były grusze, śliwy, czereśnie oraz wiśnie. W obecnej odsłonie konkursu sami zadecydujecie o wyborze gatunków drzew do utworzenia minisadu. Zapoznajcie się z opisami tradycyjnych odmian drzew owocowych rekomendowanych do nasadzeń w ramach projektu.

 W „Miniporadniku” znajdują się przykładowe zestawy drzewek owocowych.(klik)

1.2.2. Drugim krokiem jest poszerzanie wiedzy przez spotkanie z praktykiem i zapoznanie się z dodatkowymi źródłami informacji.

Poznanie dobrych praktyk tj. zaproszenie do współpracy okolicznego sadownika, który będzie wspierał zespół doświadczeniem. 

Zorganizujcie spotkanie z osobą, która chętnie podzieli się z Wami wiedzą i doradzi jak dbać o drzewa owoce naturalnymi metodami. Może to być zarówno sadownik, rolnik z certyfikatem ekologicznym, jak i doświadczony działkowicz.

Zapoznanie się z innymi źródłami wiedzy na temat tradycyjnych odmian drzew owocowych oraz uprawy roślin metodą ekologiczną. 

Szukajcie informacji w książkach, Internecie, w pismach branżowych. Im więcej zdobędziecie wiedzy, tym łatwiej będzie Wam zajmować się swoimi drzewami. Prowadzenie sadu jest zadaniem wymagającym wiedzy.

Poszukajcie też ciekawostek o drzewach, aby móc zainteresować tym tematem innych.