Promocja towarzyszy Waszym działaniom na każdym etapie. W ten sposób dzielicie się zdobytą wiedzą i uczycie się wystąpień publicznych.
Przygotowanie szkolnego apelu/wideokonferencji
Wasz Zespół składa się z uczniów i uczennic pracujących pod kierunkiem opiekunki lub opiekuna. Społeczność szkolna jest więc Waszym naturalnym środowiskiem, które jako pierwsze powinno się dowiedzieć o planowanej inicjatywie.
Na szkolnym apelu lub wideokonferencji przedstawicie konkurs „Tradycyjny sad” i opowiecie o planie stworzenia minisadu składającego się z drzew owocowych tradycyjnych odmian.
Macie już za sobą etap zdobywania wiedzy i pozyskanie bardzo ważnego sprzymierzeńca – doświadczonego sadownika z okolicy, który będzie Was wspierał. Opowiedzcie w ciekawy sposób o swoich poszukiwaniach i przyczynach podjęcia decyzji o udziale w tym konkursie.
Stwórzcie prezentację, w której pokażecie dlaczego ważne jest przywracanie starych odmian i co sady złożone z dawnych odmian mogą przynieść dobrego ich użytkownikom. Podkreślcie ich zalety.
Przygotowanie prezentacji dla uczennic i uczniów
Sednem przygotowania dobrej prezentacji jest wiedza i pomysł na jej przedstawienie. Warto więc przyłożyć się do stworzenia ciekawego pomysłu.
Przygotowując prezentację spójrzcie na temat oczami Waszych odbiorców. Poruszając ten sam temat inaczej będziecie go przedstawiać zwracając się do koleżanek i kolegów ze szkoły, a inaczej do dorosłych. Sprawa starych odmian roślin sadowniczych to dla młodych osób temat zupełnie nowy, natomiast dla dorosłych – powrót do tradycji ich dzieciństwa, więc dobrze znany.
Prezentacja powinna być ciekawa i inspirująca, mieć w sobie myśl przewodnią. Czasami nawet warto przekazać mniej wiedzy, ale w sposób przekonujący. Warto postawić kontrowersyjne pytanie, zaskoczyć, rozśmieszyć. Prezentacja nie powinna być zbyt długa.
Prosimy Was o maksymalnie 15 slajdów zawierających najważniejsze informacje.
Promocja wśród lokalnej społeczności i dokumentacja działań
Promocja idei konkursu będzie realizowana wielotorowo – w sposób ciągły w środowisku szkolnym i lokalnym. Być może, znajdą się osoby, które zainspirowane Waszym projektem zechcą również założyć swój sad przydomowy z wykorzystaniem tradycyjnych odmian i prowadzona przez Was dokumentacja okaże się bardzo przydatna. Na pewno nie zabraknie Wam pomysłów, aby prześcigać się w inicjatywach promujących Wasz sad.
Prowadzenie księgi sadu
Stworzenie Księgi Sadu ma na celu upamiętnienie przeprowadzonych działań. Ma to być rodzaj kroniki, w której dokumentujecie ważne wydarzenia, takie jak: podjęcie inicjatywy założenia sadu, powołanie zespołu z podaniem składu osobowego, prowadzenie prac przygotowawczych, pozyskanie sojuszników, wybranie terenu, opis wybranych drzew, sadzenie roślin, prowadzenie prac pielęgnacyjnych, nieprzewidziane problemy.
Dołóżcie starań, aby wygląd Waszej księgi był interesujący i ciekawy graficznie. Księga sadu przechowywana będzie w szkole wraz z innymi ważnymi dokumentami.
Jeśli bierzecie udział w konkursie po raz kolejny, możecie rozwijać utworzoną już księgę sadu.
Na szkolnej stronie internetowej i mediach społecznościowych również warto zamieścić informację na temat Waszego udziału w konkursie. Z zakładki POMOCE możecie pobrać logo projektu „Tradycyjny sad”.