-
Konkurs ma charakter ogólnopolskiej, międzyszkolnej rywalizacji zespołowej.
-
W konkursie biorą udział zespoły złożone z nauczyciela i uczniów, których rodzice wyrażą na to zgodę. Zespół konkursowy składa się z grupy maksymalnie 10 uczniów z jednej szkoły (mogą to być uczniowie z różnych klas) i jednego opiekuna (nauczyciela)
-
Opiekunem Zespołu może być nauczyciel biologii, katecheta lub inny nauczyciel zainteresowany tematem.
-
Jedną szkołę może reprezentować jeden zespół.
-
W przypadku Zespołu Szkół – zespół może składać się z uczniów różnych szkół. Wówczas Zespół Szkół organizuje wspólny mini sad i sam decyduje, do której kategorii się zgłasza (klas młodszych czy starszych).
-
Zmiany w składzie Zespołu konkursowego muszą być każdorazowo zatwierdzane przez Organizatora.
-
W konkursie nie mogą brać udziału pracownicy Organizatora konkursu oraz członkowie ich rodzin.
-
Konkurs jest prowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: I kategoria wiekowa - uczniowie z klas I-VI ze szkoły podstawowej, II kategoria wiekowa - uczniowie klas VII i starszych ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
-
Każda kategoria wiekowa konkursu jest oddzielnie oceniana i nagradzana.
-
W etapie dodatkowym nie ma rozróżnienia na kategorie wiekowe.
-
Warunkiem uczestnictwa zespołu w Konkursie jest:
-
Zgłaszając szkołę do konkursu opiekun zespołu oświadcza, że Dyrektor szkoły wyraża zgodę na przeprowadzenie Konkursu zgodnie z niniejszym Regulaminem oraz wyraża zgodę na przyjęcie grantu na założenie mini sadu i deklaruje wykorzystanie go zgodnie z przeznaczeniem.
-
Rejestracji zespołu powinien dokonać opiekun zespołu w terminie wyznaczonym na rejestrację tj. do 28 lutego 2018 roku
-
Opiekun zespołu konkursowego rejestruje się do Konkursu tylko raz.
-
Po zarejestrowaniu zespołu konkursowego tworzone jest konto dla opiekuna zespołu. Tutaj opiekun zespołu zgłasza maksymalnie 10 uczniów, którzy zgłosili chęć uczestnictwa w konkursie i przedstawili zgody rodziców ( WZÓR ZGODY DLA UCZNIA PONIŻEJ 16 LAT lub WZÓR ZGODY DLA UCZNIA W WIEKU POWYŻEJ 16 LAT )
-
Każdemu zarejestrowanemu zespołowi konkursowemu przydzielony jest dedykowany Panel Opiekuna i Panele Uczniowskie, które są dostępne po zalogowaniu.
-
Raporty konkursowe wypełniane są przez uczniów w Panelu Uczniowskim, natomiast wysyłane do oceny po sprawdzeniu przez Opiekuna z panelu Opiekuna.
-
Zespół konkursowy przystępując do Konkursu bierze udział w dwóch etapach głównych oraz może dodatkowo wziąć udział w Etapie dodatkowym - nieobowiązkowym, jakim jest tworzenie uczniowskiej "Pomologicznej Mapy Polski".
-
Warunkiem uczestnictwa w konkursie głównym jest realizacja zadań podzielonych na dwa etapy: Etapu I – „Rozmawiamy o sadzie” oraz Etapu II - "Sadzimy sad".
-
Opiekunem merytorycznym Etapu dodatkowego projektu (nieobowiązkowego) jest Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej, od lat zbierająca informacje o starych drzewach tradycyjnych odmian.
-
Warunkiem uczestnictwa w Etapie dodatkowym jest rejestracja do konkursu głównego.Plan zadań, punktacja oraz materiały niezbędne do realizacji zadań znajdują się na stronie Konkursu w zakładkach PLAN ZADAŃ oraz POMOCE .
-
Każdy etap Konkursu jest oddzielnie oceniany i nagradzany.
-
Zespoły sprawozdają się z realizacji zadań konkursowych w formie raportów przesyłanych z Panelu Opiekuna. Raporty przesłane w innej formie nie będą oceniane przez sędziów.
-
Zespoły konkursowe są oceniane na podstawie raportów z realizacji zadań w danym etapie.
-
Punktacja dla poszczególnych etapów konkursu przedstawia się następująco:
- Etap 1 - łączna ocena - maksymalnie 600 pkt;
- Etap 2 - łączna ocena - maksymalnie 400 pkt;
- Etap dodatkowy - łączna ocena - maksymalnie 300 pkt.
-
Zespół Sędziowski, jeśli uzna za zasadne może przyznać maksymalnie do 25 punktów dodatkowych za działania, które nie zostały przewidziane w wytycznych do zrealizowania
-
Raporty z realizacji zadań należy przesyłać zgodnie z terminarzem Konkursu.
-
Spóźnione raporty można przesyłać przez 7 dni po terminie. Po tym czasie możliwość przesyłania raportów zostanie zablokowana.
-
Punkty karne naliczane są za nieterminowe przesłanie raportu. Za każdy dzień spóźnienia naliczanych jest 5 punktów karnych.
-
Oceny raportów dokonuje Zespół Sędziowski.
-
Zespół Sędziowski może zdecydować o przyznaniu dodatkowych punktów za wyjątkowe opracowanie zadań w raporcie.
-
Decyzje Zespołu Sędziowskiego są ostateczne i nie można się od nich odwołać.
-
Oceną końcową raportu jest średnia arytmetyczna z ocen Zespołu Sędziowskiego, a następnie pomniejszona o ewentualnie naliczone punkty karne.
-
Wyniki poszczególnych etapów będą publikowane na stronie Konkursu w zakładce WYNIKI